Szukaj

8 zasad skutecznego systemu oddymiania

Podczas pożaru największe zagrożenie dla człowieka stanowi dym – 9 na 10 osób przebywających w budynku umiera z powodu zatrucia toksycznymi gazami spalinowymi. Właśnie dlatego dobrze zaprojektowany i skuteczny system oddymiania ma tak duże znaczenie. Co decyduje o tym, czy dany system zadziała właściwie w sytuacji pożaru? Przedstawiamy 8 zasad skutecznego systemu oddymiania.

System oddymiania w budynku1. Dobry projekt

Niezależnie od tego, czy system oddymiania ma obsługiwać kompaktową klatkę schodową czy duży obiekt podzielony na wiele stref, każdorazowo musi zostać zaprojektowany z uwzględnieniem kilku kluczowych parametrów. W projekcie pod uwagę bierze się nie tylko kubaturę i specyfikę obiektu, ale także kąt nachylenia dachu i czynniki zewnętrzne takie, jak strefa klimatyczna czy kierunek wiatru bocznego. Dobrze wykonany projekt przekłada się na efektywność systemu oddymiania.

2. Tylko rozwiązania sprawdzonych producentów

System oddymiania składa się z czujek dymu, central oddymiania, przycisków oddymiania oraz okien lub klap wyposażonych w siłowniki. Każdy z tych elementów ma znaczenie dla sprawnego działania całego systemu, dlatego najlepiej postawić na kompatybilne urządzenia od sprawdzonego producenta, posiadające wymagane certyfikaty i świadectwa dopuszczenia CNBOP.

3. Okna oznakowane znakiem CE

Zgodnie z przepisami nie wystarczy wyposażyć okna w napęd przeznaczony do oddymiania, aby było to okno oddymiające. Zgodnie z normą PN-EN 12101-2 urządzenie NSHEV (okno oddymiające) powinno być oznakowane znakiem CE, który zawiera szczegółowe informacje takie, jak czynna powierzchnia oddymiania czy klasyfikacja okna w świetle normy PN-EN 12101-2.

4. Montaż zlecony autoryzowanej firmie

Właściwy montaż i konfiguracja urządzeń mają kluczowe znaczenie dla późniejszego działania systemu oddymiania grawitacyjnego. Najlepiej zlecić instalację autoryzowanemu serwisowi, który specjalizuje się w obsłudze urządzeń danej marki. Daje to nie tylko pewność, że system został uruchomiony zgodnie ze sztuką, ale także przekłada się na dłuższą gwarancję na urządzenia.

Chcesz zobaczyć jak wygląda montaż centrali oddymiania? Oglądnij poniższy film:

 

 

5. Współpraca instalatora z producentem

Podczas instalacji i uruchomienia ważna jest współpraca pomiędzy wykonawcą i producentem urządzeń, która pozwala uniknąć błędów montażowych i niepotrzebnych kosztów. Często wymagana jest konsultacja czy po prostu dostęp do dokumentacji technicznej. Z tego powodu warto wybrać producenta, który oferuje profesjonalne wsparcie nie tylko na etapie zakupu, ale od projektu aż po realizację.

6. Regularna konserwacja

Kontrola i konserwacja urządzeń, które wchodzą w skład systemu oddymiania powinny odbywać się okresowo, w regularnych odstępach czasu - raz lub nawet dwa razy do roku w zależności od zaleceń producenta sprzętu. Za utrzymanie instalacji ppoż. w dobrej kondycji odpowiada zarządca budynku. Najlepiej, jeśli zleci serwis systemu oddymiania wyspecjalizowanej firmie, która posiada autoryzację producenta, a tym samym odpowiednią znajomość urządzeń.

7. Protokół dotyczący sprawności urządzeń

Konserwacja systemu oddymiania powinna zostać podsumowana protokołem, w którym zarządca znajdzie informację o stanie urządzeń, przeprowadzonych czynnościach, zaleceniach i terminach naprawy. Dokumentacja przeprowadzonych przeglądów i napraw będzie miała również znaczenie w przypadku wystąpienia pożaru, bowiem zarządca w takiej sytuacji musi wykazać, że system oddymiania był utrzymany w dobrym stanie.

8. Zlecenie całego procesu jednej firmie

Współpraca z jedną firmą – od projektu przez wykonawstwo po obsługę serwisową, zapewnia nie tylko kompleksową i profesjonalną obsługę, ale także szereg innych korzyści: przedłużoną gwarancję na urządzenia, szybką reakcję w razie usterek, możliwość konsultacji telefonicznej, rabaty na części zamienne i nowy sprzęt.

 

Więcej o systemach oddymiania D+H tutaj