Szukaj
  • Varso Tower

Varso Tower

Varso Tower wraz z montażem iglicy nie tylko stał się najwyższym budynkiem w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Warszawski wieżowiec wyróżnia się wysokością, ale także klasą zastosowanych rozwiązań, co potwierdzają certyfikaty BREEM oraz WELL na najwyższym poziomie. Jesteśmy dumni będąc częścią tego projektu – w Varso Tower zastosowano sterowanie systemem oddymiania i naturalnej wentylacji D+H.

Za projektem imponującego drapacza chmur stoi wielokrotnie nagradzana pracownia Foster + Partners. Wieżowiec już na etapie ukończenia dachu uplasował się na pierwszym miejscu rankingu najwyższych budynków w naszym kraju, prześcigając tym samym Pałac Kultury i Nauki. Po postawieniu iglicy osiągnął rekordową na europejską skalę wysokość 310 metrów.

Świeże powietrze w wieżowcu

Składające się na fasadę duże, 4-metrowe szyby zapewniają znakomity dostęp do naturalnego światła wewnątrz budynku. Inwestor zadbał także o odpowiednią wentylację, nie tylko mechaniczną, ale również naturalną – z wykorzystaniem okien. Na każdej kondygnacji Varso Tower znajdziemy dwie centrale D+H z serii RZN, które obsługują 30 okien przeznaczonych do przewietrzania pomieszczeń. Centrale oddymiania RZN 4364-E20 umożliwiają niezależnie otwieranie i zamykanie każdego ze skrzydeł. W biurach zamontowano przyciski natynkowe, które pozwalają użytkownikom obiektu na samodzielne otwieranie okien. Jednocześnie system naturalnej wentylacji jest podpięty pod BMS, który w razie niekorzystnych warunków pogodowych zamyka wszystkie skrzydła. BMS jest też wykorzystywany do ustalania optymalnej temperatury pomieszczeń w oparciu o nasłonecznienie, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną (schładzanie budynku nocą).

Niezawodna wentylacja pożarowa

Centrale RZN 4364-E20 są także częścią systemu wentylacji mechanicznej w Varso Tower. W przypadku pożaru centrala oddymiania dostaje sygnał z systemu sygnalizacji pożarowej i przekazuje go dalej – do napędów zamontowanych w oknach. Celem jest wysterowanie wszystkich okien na zamknięcie i uszczelnienie budynku tak, aby spełniał założone w projekcie wentylacji pożarowej parametry. To właśnie wymóg pogodzenia naturalnej wentylacji z systemem ppoż. był jednym z decydujących przy wyborze central D+H. Dzięki nim udało się połączyć dwie odmienne koncepcje – możliwość indywidualnej obsługi dużej liczby okien wentylacyjnych z niezawodną, systemową realizacją scenariusza pożarowego w całym budynku.

Kraj: 
Polska
Miejscowość: 
Warszawa
Rok: 
2021
Typ obiektu: 
Obiekty biurowe
Zastosowane rozwiązania: 
Oddymianie