Szukaj
  • Okna oddymiające w Teatrze Muzycznym Capitol Wrocław
  • Okna oddymiające w Teatrze Muzycznym Capitol Wrocław
  • Okna oddymiające w Teatrze Muzycznym Capitol Wrocław
  • Okna oddymiające w Teatrze Muzycznym Capitol Wrocław
  • Okna oddymiające w Teatrze Muzycznym Capitol Wrocław
  • Okna oddymiające w Teatrze Muzycznym Capitol Wrocław

Teatr Muzyczny Capitol Wrocław

Po trwającej trzy lata rozbudowie we wrześniu 2013 roku otwarto Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu. Jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w naszym kraju. W świetlikach gmachu zastosowano okna oddymiające Euro-SHEV wyposażone w napędy zębatkowe ZA-BSY+ firmy D+H Polska.

Sześciopiętrowy budynek kinoteatru wzniesiono w 1929 roku. Uznawany był wówczas za perłę ekspresjonistycznej architektury. Podczas wojny został w znacznej części zburzony – zachowała się jedynie scena, widownia i część foyer. Po działaniach wojennych reaktywowano w nim kino Śląsk, a od lat 60. mieściła się tu Operetka Dolnośląska. Od roku 2003 obiekt funkcjonuje jako Teatr Muzyczny Capitol. Podczas przeprowadzonej w latach 2010–2013 rozbudowy zmienił się m.in. wygląd fasady. Obecnie jest to pięciokondygnacyjny gmach, pokryty kamienną okładziną z charakterystycznym przeszkleniem na frontowej elewacji – dzięki temu udało się nawiązać do pierwotnego wyglądu obiektu. 

W Capitolu zastosowano 10 dwuczęściowych oddymiających okien dachowych Euro-SHEV, wykonanych na systemie profili aluminiowych firmy Aluprof, a konkretnie serii MB-SR50. Wszystkie zostały wyposażone w deflektory wiatrowe. Jako napędów użyto elektrycznych siłowników zębatkowych z synchronizacją – ZA 155/1000 BSY+. Największe z okien zamontowano w świetliku nad foyer od ulicy Piłsudskiego – mają one wymiary skrzydeł 2200 × 1126 mm. Ze względu na duży ciężar skrzydła (waga jednego wynosi 93 kg) na każdym z okien zamontowano cztery napędy – po dwa na każde skrzydło. Sterowanie stolarką odbywa się za pomocą central oddymiania typu RZN.

Zastosowanie okien oddymiających

Podstawową funkcją okien oddymiających jest odprowadzanie dymu oraz trujących gazów podczas pożaru, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo ludzi i konstrukcji budynku oraz ułatwia przeprowadzanie sprawnej ewakuacji czy akcji ratunkowej. Ponadto okna mogą być na co dzień wykorzystywane do naturalnej wentylacji. Takie kontrolowane przewietrzanie nie tylko ogranicza koszty zużycia energii (generowane np. przez systemy klimatyzacji), ale także pozwala stworzyć komfortowe warunki pracy. Z powodzeniem może być zatem stosowane w obiektach, w których sporą uwagę zwraca się na rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. 
 

Kraj: 
Polska
Miejscowość: 
Wrocław
Rok: 
2013
Typ obiektu: 
Obiekty użyteczności publicznej
Zastosowane rozwiązania: 
Napędy
Oddymianie
Naturalna wentylacja