Szukaj
  • Smolna 40, fot. Piotr Krajewski
  • Smolna 40, fot. Piotr Krajewski
  • Smolna 40, fot. Piotr Krajewski

Smolna 40

Smolna 40 to wspaniały przykład mariażu nowoczesności z klasyką. Licząca ponad 100 lat kamienica przy ul. Smolnej w Warszawie dzięki rewitalizacji odzyskała dawny blask, a nowoczesne elementy tylko podkreśliły jej urodę. Zabytkowy budynek mieści teraz biura, lokale handlowo-usługowe i butikowy hotel. O skuteczny system oddymiania w klatkach schodowych zadbała firma D+H Polska.

Wybudowana w 1903 r. kamienica był letnią rezydencją hrabiego Ksawerego Branickiego. Podczas wojny jak większość budynków została zbombardowana i ograbiona. Odbudowana kamienica służyła kolejnym właścicielom m.in. władzom państwa pełniąc różne funkcje, w tym gabinetu Pierwszego Sekretarza PZPR czy siedziby Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Pod koniec lat 80. kamienica przy ul. Smolnej została wpisana do rejestru zabytków. Dopiero gdy trafiła w ręce prywatnego inwestora, pojawiła się szansa na gruntowną rewitalizację. Właściciel chcąc przekształcić zabytkową kamienicę w butikowy hotel powierzył projekt pracowni Kulczyński Architekt, która miała na koncie podobne realizacje. Na podstawie archiwalnych zdjęć i nagrań oraz we współpracy z konserwatorem zabytków udało się odtworzyć historyczny wygląd kamienicy. Pracownia w charakterystyczny dla siebie sposób wprowadziła współczesne elementy i materiały do oryginalnej zabudowy.

Grawitacyjny system oddymiania D+H w klatkach schodowych

W projekcie rewitalizacji kamienicy zachowano wszystkie ściany, stropy i klatki schodowe. Te ostatnie zgodnie z przepisami wymagały zastosowania grawitacyjnego systemu oddymiania. D+H dostarczyło kompletny system obejmujący klapy oddymiające napędzane przez siłowniki serii ZA oraz sterowanie, w tym centrale oddymiania RZN 4404-M i RZN 4416-M. Przyciski LT 43-U-PL pozwalają na otwieranie klap do przewietrzania podczas codziennego użytkowania budynku. W projekcie znalazła się także czujka pogodowa WRG 82, która w oparciu o warunki atmosferyczne takie, jak wiatr czy deszcz wysyła odpowiedni komunikat do centrali. W przypadku deszczu i silnego wiatru klapy zostają automatycznie zamknięte.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w obiektach zabytkowych są niezbędne, ale nie zawsze idą w parze koncepcją architektoniczną. Kompromisem może być polakierowanie urządzeń na wybrany kolor tak, aby nie odznaczały się na tle ściany czy sufitu. D+H oferuje możliwość lakierowania produktów na dowolny kolor, również spoza palety RAL. Dotyczy to zarówno siłowników, jak i czujek czy central sterująco-zasilających.

Kraj: 
Polska
Miejscowość: 
Warszawa
Typ obiektu: 
Obiekty hotelowe
Zastosowane rozwiązania: 
Napędy
Oddymianie