Morskie Centrum Nauki
Jedenaście lat miłośnicy tajemnic morza czekali na otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Było warto! Niesamowity obiekt w kształcie kadłuba statku został udostępniony zwiedzającym 7 października 2022 roku. Ten nowoczesny i innowacyjny budynek został wyposażony w kompleksowe rozwiązania firmy D+H w zakresie oddymiania i naturalnej wentylacji.
Obiekt w kształcie statku zacumowanego przy nabrzeżu zlokalizowany został na rzecznej wyspie Łasztowni, tuż przy samej wodzie. Projekt centrum został wyłoniony w wyniku konkursu architektonicznego z 2011 roku, który wygrała warszawska pracownia Płaskowicki &Partnerzy. Pierwotnie miało być to muzeum, ale z czasem pomysł ewoluował, by ostatecznie stać się budynkiem o charakterze interaktywnym. Zmieniony został również materiał wykorzystany do pokrycia elewacji. Początkowo architekci przyjęli, że będzie ona rdzawa, a cały budynek miał przypominać statek budowany w stoczni. Projektanci stwierdzili jednak, że lepszym, bardziej uniwersalnym pomysłem będą kolorowe (pomarańczowe, czerwone i żółte), prostokątne płyty, których kształt nawiązuje do morskich kontenerów. Charakterystyczne pojemniki służące do przewożenia towarów można spotkać w portach całego świata. Kolorowe płyty zostały następnie obleczone siatką, aby nieco stonować ich barwy. Generalny wykonawca, firma Erbud, zadbała także imponującą iluminację elewacji.
Urok różnorodnej bryły
Obiekt stanął w miejscu, gdzie nabrzeże załamuje się pod lekkim łukiem, co dało architektom możliwość zróżnicowania bryły. Płaszczyzny bocznych ścian są ustawione pod różnymi kątami względem siebie. Dzięki temu budynek, w zależności od tego, z której strony jest oglądany, ukazuje nieco inne oblicze. Charakterystyczny element stanowi również, umieszczony na dachu, długi świetlik, nawiązujący formą do nadbudówki okrętu. Wysokość obiektu to 14 metrów, a długość 122 metrów.
Równie ciekawie nowe centrum prezentuje się w środku. Jego powierzchnia to ponad 10 700 m². Rozległe ekspozycje rozmieszczono na trzech poziomach wystawienniczych, a szczególną atrakcję stanowi planetarium mogące pomieścić 60-osobową widownię. Wewnątrz budynku znajdują się także: sala konferencyjna, trzy sale edukacyjne oraz pracownie, w których będą prowadzone warsztaty z modelarstwa i szkutnictwa, poza tym sale chemiczno-biologiczna i mechatroniczno-fizyczna.
Nowe Centrum otrzymało imię profesora Uniwersytetu Szczecińskiego, Jerzego Stelmacha (1954-2012), fizyka i kosmologa, popularyzatora nauki, twórcy naukowych ekspozycji. Centrum jest bowiem wyposażone w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki, a na gości placówki czeka aż 213 urządzeń nawiązujących tematycznie do życia na morzu.
Misja specjalna D+H
Tak ogromny i wielofunkcyjny obiekt wymagał sprawnego systemu wentylacji i oddymiania. To zadanie zostało powierzone firmie D+H Polska, która dostarczyła rozwiązania dla systemu oddymiania, wentylacji pożarowej oraz naturalnej wentylacji. Ciężkie, podwójne, dwuskrzydłowe, oddymiające okna dachowe o wymiarach 1380*3790 mm uzbrojono w siłowniki zębatkowe DXD 300/1000-BSY+ OT HS. Z kolei pionowe okna napowietrzające -uchylne do wewnątrz obsługują siłowniki łańcuchowe z serii KA 34/1000. Okna wykonano na systemach marki Aluprof – dachowe w oparciu o system MB-RW, a fasadowe na MB-86. Urządzeniami sterują centrale z serii RZN – panelowe RZN 4364-E12 i RZN 4332-E6 oraz kompaktowe RZN 4408-K. Centrale te wykorzystują magistralę komunikacyjną ACN (AdComNet), która umożliwia, oprócz podglądu stanu central, ich komunikację z lokalnym systemem BMS za pomocą protokołu MODBUS-RTU. Dodatkowo w obiekcie funkcjonuje system wentylacji pożarowej oparty na centrali TSZ-200.