D+H na arenach piłkarskich
W czerwcu miłośnicy futbolu poczują sportowy klimat za sprawą XVI Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Rozgrywki, które ze względu na pandemię nie odbyły się w zeszłym roku, startują już 11.06. Turniej rozegra się w 12 europejskich miastach i choć nie ma wśród nich polskiej areny, to my wracamy dziś pamięcią do Euro 2012 i wspominamy stadiony z rozwiązaniami D+H, które gościły sportowców i kibiców z całego kontynentu.
PGE Narodowy
PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy) to największy obiekt sportowy w kraju, który powstał na miejscu Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie. Prace budowlane ruszyły w 2008 roku, a zakończyły dekadę temu – w 2011. Cała konstrukcja składa się z ośmiu kondygnacji oraz posiada dwupoziomowy parking podziemny z 1765 miejscami dla samochodów. Podczas budowy obiektu zastosowano m.in. napędy DDS 54/500 do otwierania skrzydeł drzwiowych w systemach napowietrzania, które w przypadku pożaru pomagają w usuwaniu dymu i trujących gazów, zwiększając widoczność na drodze ucieczki. Arena potrafi pomieścić ponad 50 tys. osób podczas rozgrywek sportowych i ponad 70 tys. w czasie imprez muzycznych, dlatego tak ważne są odpowiednie zabezpieczenia umożliwiające sprawną ewakuację. Zresztą Stadion Narodowy to nie tylko arena piłkarska, lecz także wielofunkcyjny obiekt, zawierający powierzchnie konferencyjne i biurowe, miejsce przeznaczone na imprezy masowe czy wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Zimą można wybrać się tu na lodowisko, a przez cały rok wejść na punkt widokowy, by móc podziwiać panoramę miasta. Stadion pozostaje więc do dyspozycji różnych grup odbiorców – nie tylko miłośników piłki nożnej.
Fot. Stadion Narodowy
Stadion Wrocław
Stadion Wrocław to kolejny wielofunkcyjny obiekt na piłkarskiej mapie Polski, który powstał specjalnie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. To, co wyróżnia go w stosunku do innych – to budowa trybun, gdyż są one jednopoziomowe oraz składają się z 56 rzędów. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji jest szeroka platforma o powierzchni 52 753 m², czyli tzw. esplanada, która łączy północną bramę stadionu z parkingiem i przystankami komunikacji miejskiej. Dach stadionu został częściowo przeszklony – w większej części po stronie południowej. Ma to na celu zwiększyć poziom naturalnego oświetlenia oraz pozytywnie wpłynąć na wzrost murawy. Na dachu znajduje się system odprowadzający wodę do zbiorników gruntowych, która wykorzystywana jest do podlewania trawy. Aby zapewnić bezpieczeństwo osób korzystających ze stadionu, zamontowano centrale panelowe oddymiania D+H, służące do sterowania systemami oddymiania.
Fot. Stadion Wrocław
Inne stadiony z rozwiązaniami D+H
Stadiony w Warszawie i Wrocławiu to przykład konstrukcji wybudowanych z okazji Euro 2012, ale to nie jedyne obiekty piłkarskie z rozwiązaniami D+H. Arena Lublin znajdująca się w miejscu starej Cukrowni Lublin to przykład stadionu, w którym wykorzystano centrale sterujące RZN, a także napędy przeznaczone do systemów oddymiania grawitacyjnego oraz naturalnej wentylacji. W przypadku pożaru, centrale przetwarzają sygnały wysyłane przez urządzenia przeciwpożarowe, sterując napędami znajdującymi się w oknach i klapach oddymiających. Fasada stadionu składa się z podłużnych, metalowych paneli okalających cały budynek, które nawiązują do płynącej rzeki. Centrale sterujące zamontowano także na krakowskim stadionie Cracovii im. Józefa Piłsudskiego. Obiekt wyposażono również w siłowniki zębatkowe ZA i automatykę pogodową. W pełni zadaszony i zaprojektowany w taki sposób, aby w bezpiecznych warunkach umożliwić przeżywanie piłkarskich emocji – potrafi pomieścić ponad 15 tys. osób. Lokalizacja, w której od 1912 roku znajduje się arena, to najstarsze wciąż używane ligowo miejsce w Polsce.
Fot. Arena Lublin
Fot. Stadion Cracovia
Bezpieczeństwo na stadionach
Obiekty sportowe mogą być wizytówką dla kraju i miejscem spotkań – nie tylko sportowych, gdyż służą także mieszkańcom miast czy turystom. Odpowiednie przygotowanie, w tym skuteczne zabezpieczenia, są niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo niekiedy dziesiątek tysięcy osób przebywających na stadionie w tym samym czasie. Zgodnie ze standardami europejskimi konstrukcja takiego obiektu w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej, a także niebezpieczeństwa zagrożenia życia i zdrowia ludzi – musi umożliwiać ewakuację widzów z całego obiektu do bezpiecznego miejsca, w czasie nie dłuższym niż 8 minut. Zabezpieczenia powinny zapewnić możliwie szybkie i skuteczne ewakuowanie się, a także ograniczyć wystąpienie ewentualnych szkód materialnych.