Jak działa łańcuch łukowy w napędzie okiennym?
Automatyka okienna, zarówno ta stosowana w systemach naturalnej wentylacji, jak i oddymiania, może być praktycznie niewidoczna dla oka. Napęd do okien z serii CDC firmy D+H montowany jest w zależności od potrzeb – nawierzchniowo lub wewnątrz profilu okna. Drugi wariant jest możliwy dzięki zastosowaniu łańcucha o specjalnej konstrukcji przystosowanego do pokonywania łuków bocznych.
W standardowym, nawierzchniowym sposobie montażu siłownik okienny posiada możliwość obrotu, dzięki czemu łańcuch pozostaje prosty. W wariancie montażu ukrytego napęd montowany jest „na sztywno”. Zadanie pokonania łuku powstającego przy otwieraniu okna przenosi się w tym momencie na łańcuch. Standardowy łańcuch wychodzący z zamontowanego „na sztywno” napędu do okien mógłby ulec zaklinowaniu, a nawet trwałemu uszkodzeniu w wyniku oddziaływania sił skrętnych.
Łańcuch łukowy opracowany przez D+H
D+H opracowało łańcuch łukowy o specjalnej budowie ogniw, która umożliwia pokonywanie tzw. łuków bocznych. Łańcuchy o takiej konstrukcji stosowane są w napędach okiennych z serii CDC. Dostępne są dwa rodzaje łańcuchów łukowych - SBU cechuje się ugięciem łańcucha w kierunku górnym, SBD w kierunku dolnym. Oznaczenia te występują w nazwie napędu CDC. Wyczytamy z niej także informację o sile, zasilaniu i wysuwie łańcucha.
Więcej o siłownikach do okien z serii CDC tutaj.